Laserowe usuwanie narośli skórnych w okolicy narządów płciowych i odbytu. Kłykciny, brodawki płciowe, włókniaki, grudki perliste.

Topografia i anatomia

U mężczyzn narośla w mogą występować w okolicy pachwin, wzgórka łonowego, penisa,  moszny oraz  w okolicy odbytu.  U kobiet z narośla skórne występują w okolicy krocza to znaczy na wzgórku łonowym w pachwinach w okolicy warg sromowych większych i mniejszych jak również w okolicy odbytu. Narośla mogą występować na skórze jak i błonie śluzowej. 

Podział, etiologia i najczęściej występujące narośla

  Ze względu na inwazyjność zmiany występujące w okolice narządów płciowych można podzielić na łagodne i złośliwe. Do łagodnych najczęściej występujących można zaliczyć włókniaki brodawki, naczyniaki, naczyniakowókniaki, prosaki kaszaki i guzki krwawnicze w okolicy odbytu – hemoroidy) i grudki perliste. Natomiast zarówno na skórze jak i błony śluzowej mogą również występować zmiany rozrostowe. Do najczęstszych nowotworów okolicy narządów płciowych należy rak podstawnokomórkowy, kolczystokomórkowy, czerniak i inne rzadsze. Wymagają one szczegółowej diagnostyki i usunięcia chirurgicznego z badaniem histopatologicznym.

Ze względu na zaraźliwość zmiany mogą być zakaźne i niezakaźne.  Zakaźne narośla mogą być pochodzenia bakteryjnego i wirusowego. Najczęstsze wirusowe zmiany są to brodawki płciowe – wirusowe narośla nazywane kłykcinami. Wywoływane one są przez wirus HPV (Human papilloma virus) czyli ludzki wirus brodawczaka. Niezakaźne zmiany występują w postaci u włókniaków, brodawek i innych guzków. Szczególnym rodzajem niezakaźnych narośli w okolicy korony żołędzi u mężczyzn są grudki perliste.

 Diagnostyka zmian skórnych w okolicy krocza

Występowanie każdej odmienności w okolicy narządów płciowych i odbytu budzi najczęściej duży niepokój u pacjenta. Próby postawienia autodiagnozy za pomocą internetu często kończą się znalezieniem setek różnych nierzadko bardzo rzadkich chorób.  Obarczone jest to wieloma błędnymi rozpoznaniami. Jedynym pozytywnym efektem takiego poszukiwania w sieci jest powstanie obaw i wątpliwości które skłaniają nas do wizyty u lekarza specjalisty (dermatologa, chirurga, urologa czy onkologa). W Centrum Terapii Laserowej   przyjmują lekarze specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Można wykonać badanie dematoskopowe, histopatologiczne jak również skutecznie usunąć niepokojące zmiany. 

Powody usuwania narośli skórnych w okolicy  narządów płciowych

Narośla występujące w okolicy skóry i błony śluzowej usuwane są ze względów zdrowotnych jak i estetycznych.  Zmiany pochodzenia wirusowego powinny być usuwane dlatego, że rozsiewają się one u samego pacjenta jak również mogą być przenoszone na innych. Niezakaźne zmiany w postaci brodawek i włókniaków nie przenoszą się na innych natomiast mogą powodować podrażnienia i stany zapalne.  Wszystkie rodzaje zmian skórnych usuwane są również ze względów estetycznych. Mogą się one nie podobać samemu pacjentowi jak i budzić obawy u ich partnerów seksualnych. Oczywistym powodem usuwania zmian nowotworowych są względy zdrowotne ponieważ mogą powodować zagrożenia zdrowia i życia.

Sposoby usuwania narośli skórnych

Domowe próby usuwania brodawek i innych narośli często kończą się niepowodzeniem, dużymi podrażnieniami,  stanami zapalnymi a nierzadko pogorszeniem. Również zapisywane przez dermatologów maści i płyny  są mało skuteczne i niedokładne. Wielokrotnie aplikowane substancje złuszczające i wyżerające, najczęściej w postaci kwasów są niedokładne. Powodują  niecałkowite usunięcie zmian i duże podrażnienia zdrowej skóry i błony śluzowej. Jest to bolesne, a wokół, w takiej uszkodzonej skórze często dochodzi do zwiększonego rozsiewu zmian.

Elektrokoagulacja czyli wypalanie prądem elektrycznym stosowana czasem nadal w gabinetach kosmetycznych jest bolesna.  Powoduje duże uszkodzenia termiczne skóry oparzenie i zwęglenie. Gojenie jest przez to utrudnione i pozostają blizny.

Wycinanie chirurgiczne jest zarezerwowane dla zmian podejrzanych nowotworowo. Wtedy wymagane jest badanie histopatologiczne. Niestety niestety po wycięciu chirurgicznym pozostaje szpecąca blizna.

 W większości przypadków metodą z wyboru usuwania narośli skórnych jest laser.  Zaletą usuwania laserowego jest to że bezboleśnie, precyzyjnie, bezkrwawo, pod kontrolą wzroku usunięta jest cała zmiana a skóra wokół jest nieuszkodzona. Nie trzeba ciąć i zszywać. Nie ma strefy oparzenia a dzięki temu gojenie jest praktycznie bezbliznowe. W czasie jednej wizyty można usunąć nawet kilkadziesiąt zmian.Te zalety lasera są szczególnie widoczne w czasie usuwania grudek perlistych.  Grudki perliste są to drobniutkie niezakaźne wyrośla występujące wokół korony żołędzi. Przy ich usuwaniu istotna jest dokładność precyzja. W przypadku usuwania laserowego w większości przypadków wystarczy jeden zabieg w czasie którego bezboleśnie usunięte są wszystkie grudki perliste a Gojenie jest szybkie i bezbliznowe.  Więcej o usuwanie grudek perlistych można przeczytać na (i tutaj link)

Leave a Reply